ICC T20 Cricket World Cup 2024 Fixtures

India will play Pakistan in New York at the 2024 ICC Men’s T20 World Cup. England is the defending champion after winning in Australia in 2022; the USA and the West Indies will co-host the competition this year.


In June, the Men’s T20 World Cup will be held in the USA and the West Indies, with England participating as the defending champions in a competition that will feature 20 countries.

All of the matches, which include the USA vs. Canada tournament opening in Grand Prairie, Texas on June 2 and the final in Bridgetown, Barbados on June 29, will air live on Sky Sports.

Group Stage

  • Group A – India, Pakistan, Ireland, Canada, USA
  • Group B – England, Australia, Namibia, Scotland, Oman
  • Group C – New Zealand, West Indies, Afghanistan, Uganda, Papua New Guinea
  • Group D – South Africa, Sri Lanka, Bangladesh, Netherlands, Nepal

The two teams who place highest in each group move on to the Super 8s stage, where the top two teams in each Super 8s pool proceed to the semifinals.

ICC T20 Cricket World Cup 2024 Fixtures

ICC T20 Cricket World Cup 2024 Fixtures (all times UK and Ireland)

Sunday June 2

USA vs Canada – Grand Prairie, Texas (1.30am)

West Indies vs Papua New Guinea – Providence, Guyana (3.30pm)

Monday June 3

Namibia vs Oman – Bridgetown, Barbados (1.30am)

Sri Lanka vs South Africa – Long Island, New York (3.30pm)

Tuesday June 4

Afghanistan vs Uganda – Providence, Guyana (1.30am)

England vs Scotland – Bridgetown, Barbados (3.30pm)

Netherlands vs Nepal – Grand Prairie, Texas (4.30pm)

Wednesday June 5

India vs Ireland – Long Island, New York (3.30pm)

Thursday June 6

Papua New Guinea vs Uganda – Providence, Guyana (12.30am)

Australia vs Oman – Bridgetown, Barbados (1.30am)

USA vs Pakistan – Grand Prairie, Texas (4.30pm)

Namibia vs Scotland – Bridgetown, Barbados (3.30pm)

Friday June 7

Canada vs Ireland – Long Island, New York (3.30pm)

Saturday June 8

New Zealand vs Afghanistan – Providence, Guyana (12.30am)

Sri Lanka vs Bangladesh – Grand Prairie, Texas (1.30am)

Netherlands vs South Africa – Long Island, New York (3.30pm)

Australia vs England – Bridgetown, Barbados (6pm)

Sunday June 9

West Indies vs Uganda – Providence, Guyana (1.30am)

India vs Pakistan – Long Island, New York (3.30pm)

Oman vs Scotland – North Sound, Antigua (6pm)

Monday June 10

South Africa vs Bangladesh – Long Island, New York (3.30pm)

Tuesday June 11

Pakistan vs Canada – Long Island, New York (3.30pm)

Wednesday June 12

Sri Lanka vs Nepal – Lauderhill, Florida (12.30am)

Australia vs Namibia – North Sound, Antigua (1.30am)

USA vs India – Long Island, New York (3.30pm)

Thursday June 13

West Indies vs New Zealand – Tarouba, Trinidad and Tobago (1.30am)

Bangladesh vs Netherlands – Kingstown, Saint Vincent and the Grenadines (3.30pm)

England vs Oman – North Sound, Antigua (6pm)

Friday June 14

Afghanistan vs Papua New Guinea – Tarouba, Trinidad and Tobago (1.30am)

USA vs Ireland – Lauderhill, Florida (3.30pm)

Saturday June 15

South Africa vs Nepal – Kingstown, Saint Vincent and the Grenadines (12.30am)

New Zealand vs Uganda – Tarouba, Trinidad and Tobago (1.30am)

India vs Canada – Lauderhill, Florida (3.30pm)

Namibia vs England – North Sound, Antigua (6pm)

Sunday June 16

Australia vs Scotland – Gros Islet, Saint Lucia (1.30am)

Pakistan vs Ireland – Lauderhill, Florida (3.30pm)

Monday June 17

Bangladesh vs Nepal – Kingstown, Saint Vincent and the Grenadines (12.30am)

Sri Lanka vs Netherlands – Gros Islet, Saint Lucia (1.30am)

New Zealand vs Papua New Guinea – Tarouba, Trinidad and Tobago (3.30pm)

Tuesday June 18

West Indies vs Afghanistan – Gros Islet, Saint Lucia (1.30am)

T20 World Cup – full Super 8s fixtures (all times UK and Ireland)

  • Group 1 – Group A winners (A1), Group B runners-up (B2), Group C winners (C1), Group D runners-up (D2)
  • Group 2 – Group A runners-up (A2), Group B winners (B1), Group C runners-up (C2), Group D winners (D1)

Wednesday June 19

A2 vs D1 – North Sound, Antigua (3.30pm)

Thursday June 20

B1 vs C2 – Gros Islet, Saint Lucia (1.30am)

C1 vs A1 – Bridgetown, Barbados (3.30pm)

Friday June 21

B2 vs D2 – North Sound, Antigua (1.30am)

B1 vs D1 – Gros Islet, Saint Lucia (3.30pm)

Saturday June 22

A2 vs C2 – Bridgetown, Barbados (1.30am)

A1 vs D2 – North Sound, Antigua (3.30pm)

Sunday June 23

C1 vs B2 – Kingstown, Saint Vincent and the Grenadines (1.30am)

A2 vs B1 – Bridgetown, Barbados (3.30pm)

Monday June 24

C2 vs D1 – North Sound, Antigua (1.30am)

B2 vs A1 – Gros Islet, Saint Lucia (3.30pm)

Tuesday June 25

C1 vs D2 – Kingstown, Saint Vincent and the Grenadines (1.30am)

Knockout stages

Thursday June 27

Semi-final #1 – Tarouba, Trinidad and Tobago (1.30am)

Semi-final #2 – Providence, Guyana (3.30pm)

Saturday June 29

Final – Bridgetown, Barbados (3.30pm)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *